K A P S A M
Y A Z I L I M

Yükleniyor

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi sayfa ve hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bazı sorunlar yaşandığında nasıl müdahele edilmesi gerektiğini, bu süreçte hangi yolların izleneceğini, marka yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini ve koordineli bir şekilde yönetilmesi gibi tüm durumlara verilen genel addır. Firmaların günümüzde artan teknolojilerle birlikte daha fazla müşteriye hitap etmeleri için sosyal medya, en önemli pazarlama stratejilerinden biri olarak  kabul edilebilir. Bu nedenle sosyal medya yönetiminin önemi gün geçtikçe artmaktadır.
 

Artık hayatımızda sosyal medyanın güçlü bir yeri ve işlevi vardır. Sosyal medya en önemli pazarlama stratejilerinden biri olarak da kabul edilebilir. İnsanlar, boş vakitlerinin neredeyse tamamını teknolojiye zaman ayırarak geçirmektedir.Bu sebepten dolayı sosyal medyaya olan ilgi daha da çoğalmıştır. Sosyal medya yönetimi bir meslek haline gelmiştir. Sosyal medyanın önemi zaman geçtikçe artmaya devam etmektedir.

 

Kapsam Yazılım'da Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Firmanın hedeflediği kitleyi belirleyerek sosyal medya danışmanlığı için en önemli noktadır. Cinsiyet, yaş aralığı, ilgi alanları, belirlenen kitlenin bilinmesi gereken önemli özelliklerinden biridir. Hedef kitlenin dikkatini çekebilmek için anket yapılabilir.

Özel günler için çekilişler hazırlayarak takipçi ve beğeni sayısı artırılabilir. Bu etkenlerden yola çıkarak Kapsam Yazılım'da sosyal medya yönetimi yapılırken dikkat edilen faktörler şu şekildedir;

Hedef Kitleyi Belirlemek: En önemli faktörlerden birisi hedef kitleyi belirlemektir. Hedef kitleyi belirledikten sonra onların hoşuna gidecek paylaşımlar yaparak dikkatlerini rahatlıkla çekebilirsiniz.

Rakip Analizi: Rakipleri kendi firmanız gibi yakından takip etmeniz gerekir. Rekabet açısından rakiplerinizin gönderilerinden daha baskın ve dikkat çekici içerikler paylaşmanız gerekir. Sosyal medyanızı sürekli aktif kullanmanız gerekmektedir ve aktif kullanırken de doğru içerikler paylaşmaya dikkat etmelisinizdir.

İçerik Yönetmek: Sosyal medya yönetiminin en temel öğesidir. Doğru adımlar kullanıldığı takdirde firmanızın arama motorlarında üst sırada çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun başarılı olması için ise önceliğiniz içeriklerinizin orijinal ve anlaşılır bir şekilde olmasıdır.

Reklam Yönetimi: Firmaların kendilerini tanıtmaları için yapması gerekenlerden biri de reklamlardır. Hesabınızda, içeriklerinize reklam vererek daha fazla hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bu nedenle sosyal medyada reklam yönetimi büyümek isteyen her markanın kullanması gereken bir yöntemdir.

Analiz: Sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımların hedefine ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Analiz bu alanda çok önemlidir. Günlük, haftalık veya aylık raporlar alınıp, bu raporlara göre yöntem değiştirmek gerekebilir.